Automatizované kontroly účetnictví, počátečních stavů a zásob

Předem chci říci, že tyto kontroly jsou výborná věc a myslím, že existují určitě i další oblasti, kde by šlo provádět podobné automatické kontroly. Problémem je, pokud tyto chybové hlášky chodí každý den, potom (alespoň v mém případě) je uživatel informačně zahlcen a začne tyto zprávy ignorovat a přestane je vnímat.

Mám databáze takových společností, kde to mám plně pod kontrolou a aktuální stav notifikování mě skutečně indikuje,že je nějaký problém, který je potřeba řešit.

Mám ovšem ale také databáze, kde nejsem a nikdy nebudu schopen dosáhnout toho, že jsem schopen v reálném čase dostávat včas doklady, mít průběžně každý den nezáporné položky zásob nebo například opravit poč. stavy v minulých uzavřených letech nebo opravit něco v účetnictví v minulých období, co se jeví technicky jako chyba, ale již ta období mám uzavřené i s takovou chybou, ale dokáži se s tím smířit a nějak vypořádat …

Z tohoto důvodu si myslím, že je potřeba aby vznikla možnost nastavení na fiskálních obdobích, na obdobích DPH, na obdobích skladů, kde by se dalo nastavit, toto období nekontrolovat. Přitom v případě, že by nějaký záznam období změnil svůj stav (docState), tak by se automaticky tato nastavení měla přepnout do stavu kontrolovat.

Pomocí tohoto jednoduchého a srozumitelného nástroje bych byl schopen si vypnout kontroly například období které je několik let staré, které mě určitě již nezajímá a nic opravovat nebudu. Obdobně ale také u společností, kdy z organizačních důvodů mám doklady dodávané i s několika měsíčním zpožděním, tak bych si aktuální účetní rok mohl přepnout do nekontrolovat a zkotrolovalo by se mě toto období až po označení fiskálního období za uzavřené. V kombinaci s takovým nastavením u plátců DPH bych byl schopen řídit nastavení takových kontrol až na úroveň jednotlivých měsíců …