Cookies novela 2022

Od 1. ledna 2022 platí novela ohledně cookies na webu.

Se Shipardem to v podstatě nesouvisí - ale je tu dost lidí, co má nějaký web a nejsem si jistý, jestli jsou dostatečně v obraze.

Základní kámen úrazu je v tom, že tzv. cookie lišta je nově potřeba i pro:

1. Analytické cookies, tj. např. pro Google Analytics - dost webů to má zapnuté.
  2. Vkládaný obsah s cookies odjinud - např. i YouTube videa, tlačítka sociálních sítí apod.

Je to docela složitý problém a sám ještě úplně nemám názor co s tím. Ale ta videa z YouTube má na webu kde kdo, takže to nejde úplně ignorovat.
Navíc mám trochu obavu, že jsou tu weby, kde to je historicky zapnuté, aniž by o tom dnes už někdo věděl. Takže je potřeba si to opravdu projít…

Samozřejmě pravděpodobnost udělení velké pokuty bude zpočátku minimální - ale i tak to může být porušení zákona…

Úvod do problematiky:

Vlákno na Twitteru ohledně vkládaného obsahu:

Co navrhujes u mne na wiki? Prestat vkládat ta videa z youtube a jen na ně dávat odkaz?

Další úvod do problematiky - asi zatím nejlepší z pohledu malých webů:

Já bych asi zatím vyčkával. Jestli to chápu dobře, tak zatím není nikomu moc jasné, jak to s tím YouTube vlastně je / bude.

Pokud by totiž uživatel cookies odmítnul, tak by se videa asi nesměla vůbec zobrazit jako přehrávač, ale jako nějaký obrázek s odkazem nebo tak něco. Ale to už není tak jednoduché, na to musí být nějaká podpora (v redakčním systému nebo někde jinde).

Začínám silně přemýšlet o tom, že videa “z vlastní produkce” budu pouštět lokálně ze serveru a YouTube nebudu používat.