Dnes jsem se účastnil pracovní skupiny eGovermentu k ISDOC

V podstatě se nic jiného než vyplynulo z diskuse nedalo očekávat:

  • Norma ČSN EU 16931 po novelizaci jen bude zahrnovat jako standardní formát stávající ISDOC uvnitř PDF/A3 a bude se jmenovat ISDOC.PDF,

  • pro faktury do státní správy bude navíc samostatný XML soubor s údaji pro spisové služby

  • Na můj dotaz zda, když MVČR je nyní garantem standardu, bude nějaké GitHub dokumentací, příklady a návody a případně Validátorem, docela jsem je asi zaskočil, ale v diskutující se v podstatě všichni připojili, že toto bude nutné.

  • Zástupci MVČR a MFČR ale mají obavu, že se na toto nikde nenajdou prostředky a tedy to nechají až po volbách jak se k tomu postaví nové Struktury

  • Byla ale přislibena nějaká forma osvěty ve spolupráci s ICT UNII, Hospodářskou Komorou ČR a MPO

  • ing. Kuchař v tomto týdnu zahájil konzultace se svými kontakty do českých SW firem, aby exporty a importy ISDOC zabudovali v tomto roce do svých programů :slight_smile:

  • Z přítomných úředníků si nikdo nedovede představit, že byla aspoň povinnosti fakturovat všem státním a obecním institucím ve veřejných zakázkách, bude prý jen doporučení aby to všichni zahrnuli do svých smluvních podmínek s dodavateli

Tak jako aspoň něco…

Je nějaká šance v tom ISDOCu ještě udělat nějaké drobné změny?

Jasan, očekávají návrhy

Pro začátek by stačily tři drobnosti.

Rozšířit číselník typů dokladu. Přidal bych tam:

  • objednávka
  • potvrzení objednávky
  • dodací list

Hlavně bych to nekomplikoval žádnou další změnou ohledně validace a nějakých “nových struktur”. Všechny uvedené typy jsou převlečený daňový doklad a žádná další změna není potřeba.

Přidat do řádku sazbu daně. Je tam jenom procento, takže si to člověk může dohledat - ale pořád jsou situace, kdy to nezafunguje.

V příkladech doplnit Zjednodušený daňový doklad. Přijít na to, jak se používá AnonymousCustomerParty je pro člověka, co není expert na XML, docela oříšek.

Jestli to správně chápu, tak tohle je ono: https://isdoc.github.io/

Když už existuje github.com/isdoc/schema a github.com/isdoc/isdoc.pdf, tak by možná stačilo do toho README nějak teple lidsky napsat “ahoj lidi, děláme novou verzi, pište nám návrhy do issues”, připadně tam zapnout Diskuze. Chápu, že to tam kolega Kosek nedávno v podstatě přidal, ale pořád to působí spíš dojmem “dejte nám pokoj”.

Náklady by byly 0.

Odkazy;

V těch dokumentech není ale o hybridní faktuře ani půl slova :slightly_frowning_face:.

Ten první odkaz je jenom stará dokumentace k ISDOCu z roku 2014, to druhé je nějaká drobná aktualizace normy - ale nic co by se týkalo hybridní faktury…