Faktura vydaná

Zkusila jsem natočit jednoduchý návod jak vystavit vydanou fakturu. Video není úplně dokonalé (začátek je useknutý), ale uvítala bych k němu jakékoliv připomínky, ať už k obsahu nebo třeba k provedení. Pod video jsem napsala jednoduchý scénář pro lepší orientaci.

1. Ukázat tlačítko Přidat v prohlížeči
  2. Vytvoření editačního formuláře pomocí tlačítka Přidat
  3. Záhlaví - vyplnění informací
  4. Řádky - jednoduchý postup vytvoření a vyplnění řádků
  5. Poznámka externí
  6. Přílohy
  7. Nastavení - informace o dokladu, neměníme často
  8. Potvrzení a uzavření faktury
  9. Zobrazení PDF
  10. Poslání e-mailem
1 Like
  1. Text dokladu se nezobrazí nad řádky faktury. Na faktuře nad řádky se zobrazuje Poznámka externí. Text dokladu slouží k popisu co se fakturuje a tento popis se zobrazuje a dá se podle něj hledat v prohlížeči faktur a také se tento text používá pro popis v textu emailu, když se faktura odesílá emailem
  2. když se hledá osoba v seznamu napravo, tak bych zmínil, že se dá hledat filtrováním
  3. Nová osoba se dá zadat nejen automatickým načtením podle IČ z ARES, ale také ručně pomocí tlačítka Přidat, to bych tam určitě zmínil
  4. vzhledem k tomu, že ta faktura se dělá jen v CZK měně, tak bych zmínil, že pro další měny se potom zadává také kurz pro předpočet
  5. variabilní symbol a spec. symbol se doporučuje nevyplňovat, sám se naplní při potvrzení dokladu. (toto tam správně zmiňuješ), ale tyto údaje jsou tam z toho důvodu, kdyby chtěl někdo mít odlišný VS resp. SS než ten, který aplikace sama vytvoří (zase bych to zmínil)
  6. u toho začátku a konce období tím se myslí fakturované období, to slovo fakturované bych zase zmínil (jinak jsou to nepovinné údaje)
  7. u těch údajů v Nastavení dokladu bych zmínil jen, že je možné změni kdo fakturu vystavil a případně ten Opravný daňový doklad, u ostatního bych zmínil, že se používá jen mimořádně a pro jednoduché vystavení faktury se nedoporučuje do těch údajů ručně zasahovat …

Jinak projev za mě hezký a příjemný …

Doplnění: ještě jsem si všimnul, že ta faktura je pro neplátce DPH, tak bych potom navrhoval udělat i verzi pro plátce DPH …

Solidní ! zajímavé by to mohlo být formou dialogu, klidně udělám sparingpartnera

• Celé video bych komentoval v první osobě jednotného čísla - Já - jdu, kliknu zadám… Je to kratší a sledující se s tebou snadněji ztotožní. Prostě je to neuč, jen popisuj, co ty, coby uživatel děláš, abys nejkratší a nejrychlejší cestou dosáhla výsledku.

• Ke zvážení pouze pro tebe je ještě jakýsi osobní influencerský přístup: Ahoj, tady Anička. Potřebuji vyfakturovat to a to… …příště ukážu, jak …

• Bylo by užitečné začít videa vytvářet rozčleněné na kapitoly podle bodového scénáře, dle kterého videa natáčíš, a ten scénář klikací. Libor má pravdu, že popsat to celé, je mnohem obsáhlejší. Proto by bylo fajn, aby se sledující mohl snadno dostat kliknutím jen ke kapitole, kterou si potřebuje osvěžit.

https://support.google.com/youtube/answer/9884579?hl=en

• Videa bych začínal vždy z jednoho bodu - Home (domečku), home page (základní stránky, kde se shipard otvírá), aby se sledující mimoděk naučil cestu. U fakturace: V Hlavním menu jdu/kliknu na Prodej. Jsem v podmenu Fakturace a tlačítkem Přidat vytvořím novou fakturu atd…

V příspěvku jsem vyměnila video za jeho novou verzi. Video jsem se snažila spravit podle poznámek, které jste mi napsali do komentářů, za všechny poznámky děkuji.

• V minutáži 5:00 říkáš v závěru faktury: Pokud bychom se v něčem spletli, je možné použít tlačítko smazat. Tím se ale smaže celá faktura. Ta formulace je nešťastná.
  • Do videa bych rozhodně použil nový formulář faktury, protože je prostě víc sexy.
  • Nejdříve bych ukázal odeslání faktury emailem. Odeslal bych ji. A až pak představoval pravé podmenu.
    V Detail bych upozornil, že je tam náhled odeslané faktury s možností kontroly historie odeslání.
1 Like
  • Na Home page by měly být zapnuté aspoň nějaké notifikace a mělo by to tam vypadat trochu “živěji”.
  • Na tom novém formuláři faktury bych prodávajícímu - asi kuchyňské potřeby - rozhodně přidal i barevné logo např. Naše-firma-s.r.o.

Za mě celé super, nic bych neměnil, protože vylepšovat se dá donekonečna :slight_smile:

Ale přece jen jedna drobnost, když se stiskne tlačítko Potvrdit a potom tlačítko Uzavřít, tak ty dvě tlačítka mají svůj smysl. Jinak by tam mohlo být jen jedno. To tlačítko potvrdit udělá to, že se faktura přiřadí do číselné řady, dostane číslo dokladu a zároveň se vyplní VS, pokud není ručně vyplněn uživatelem. Také se změní barva ikony stavu dokladu na modrou. V tuto chvíli se ale doklad dá stále editovat. Po stisknutí tlačítka Uzavřít se doklad “zamkne” pro editaci, provede se zaúčtování dokladu a barva ikonu stavu dokladu se změní na jakousi lehce zelenkavou barvu (podle mě ta barva je tmavě bílá :slight_smile: ). Až nyní je možné fakturu otevřít jako PDF nebo odeslat emailem. Dokud faktura není uzavřená, tak se tlačítka pro PDF a odeslání emailem nezobrazují …

1 Like