Kiosk mode na All In One PC ASUSV161GART-BD012D

Zakoupil jsem All In One PC ASUSV161GART-BD012D za účelem veřejného terminálu, který poběží v kiosk režimu.

Bez problémů jsem na něj naistaloval Xubuntu 20.04.2.0 LTS.

Na první dobrou funguje dotyk na displeji a nastavení otočení displeje.

Instalace zabrala 8GB z dostupných asi 110GB místa na disku.

Zatím jsem nezkoušel LVM na souborovém systému, nevím, jestli to má u takového zařízení vůbec smysl.

Z hlediska sítě funguje jak WiFi, tak ethernet bezproblémů.

Překvapilo mě, že to má 2x COM port.

Má to kameru, tak by se to dalo případně využít na nějaký monitoring v rámci kamerového systému …

Tak jsem dále zkoušel Lubuntu a také Ubuntu server s ručním doinstalováním apt install ubuntu-desktop a také čistou instalaci Ubuntu desktop 20.04.2.

Ta poslední minimální instalace Ubuntu desktop zabírá 6.3GB na disku. Funguje správně čeština na první dobrou a také díky dotykovému displeji funguje i SW klávesnice na obrazovce. Otáčení monitoru lze také nastavit.

V případě, když jsem zkoušel variantu Lubuntu nebo Ubuntu server s doinstalací desktopu, tak se v obou případech nainstalovaly i balíčky jako např. Libre Office, různé hry apod. Navíc při doinstalaci desktopu na server to vše běží v angličtině a je nutné ručně nastavit všude češtinu …

Základní poznámky ke startu Chrome v kiosk mode jsou na https://shipard.org/dev/260

Je to klasická cesty, kdy naběhne prostředí a následně se pomocí autostartu spustí chrome.
Návod je starý a ty cesty se občas mění - chtělo by to celé dopracovat.

Takže zatím nejvíc okleštěná a funkční varianta je dle následujících návodů:

a

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2296757

přičemž příkaz pro spouštění X serveru lze obohatit o automatické odlogování po ukončení X serveru

[[ -z $DISPLAY && $XDG_VTNR -eq 1 ]] && startx – -nocursor && logout

a tím se zabezpečí automatický restart X serveru po pádu nebo násilném ukončení.

tento příkaz např. přes ssh spolehlivě restartuje X server s chromiem:

kill -9 `pgrep -f /usr/bin/openbox`