Přegenerování počátečních stavů převálcuje ruční korekce chyb saldokonta

Už by chtělo, třeba i ve starém saldě zrovnoprávnit saldokontní zápisy na řádku faktur. Včera jsme s Valdou marně bojovali s účtováním saldokontních účtopoložek pro časové rozlišení na 381 ani odlišení kombinací VS-SS to do salda 381 nedostalo a tím pádem ani do počátečních stavů 2021.

Ručně jsme to sice do PS pořídili, ale první přepočet PS to zase zválcuje :frowning:

Navrhuji uďělat místo sloupce Počáteční stav podobný ruční korekce kterého se přegenerování nedotkne

Samozřejmě by bylo lepší opravit zdroj chyby ale jak David řekl, nové saldo je zatím v nedohlednu

Udělám nejdřív úkrok stranou…

Je jasné, že na přijaté faktuře ta “řádková” salda nefungují. Tj. snažit se FP účtovat jako 321 proti saldokontní 381 nemá smysl - do salda ta 381 neprojde.

Nešlo by to řešit dvojicí dokladů? Že by ta FP používala na řádku nějaký “spojovací” účet a následně účetní doklad by to z něj odúčtoval a následně přeúčtoval na saldokontní 381?

Jestli to správně chápu, tak tam ten účetní doklad stejně je - a bez něj to nejde (dokud nebude aparát, aby se to celé vyřídilo na té FP).

Ještě je druhá možnost: pořídit tu korekci počátečního stavu v běžných účetních dokladech (třeba v číselné řadě Ostatní - ale to je jedno), dát tam účetní datum 1.1. a zacvaknout checkbox Počáteční stav.

Ten sloupec Počáteční stav je tam právě proto, aby se účetní doklady mimo počáteční stavy s účetním datem 1.1. daly do účetního období 0, nikoliv 1.
Samozřejmě by se nějak mělo vyřešit, co s tím checkboxem na dokladu počátečního stavu - buď by tam vůbec neměl být, nebo by měl být zacvaknutý. Případně obojí.

OK, to zkusíme a v roce 2021 se možná vše vyřeší tím nový saldem, který určitě ty saldokontní řádky na fakturách předpokládám postihne. JInak pokud by jako řešení byl i klon saldokont starých do nějakých sald časového rozlišení a dodělal se pohyb časové rozlišení aktivní nebo pasivní ale zálohy, které funguji i z řádku, také by to bylo řešení v podstatě v duchu stávajících pohybů.

Ale spíš upřednostňuji rovnou to nové saldokonto