Průvodce Přiznání DPH - používá se to?

V účetních dokladech je v “Daně” - v roletce pod tlačítkem Přidání - Přiznání DPH.

To někdo používá?

Ptám se proto, že to používá starý report Přiznání DPH, který už je mrtvý a chtěl bych se ho zbavit.

Ano pokud je to TO čím se zúčtovává v daňovem obdobi priznaní a zauctuje se na vysledny zavazek nebo pohledavku

Ano delal přes tu šipku jen zúčtování DPH to generování účetního dokladu je OK. Dělám postupem:

• Přiznání a XML normálně v daních
  • v účetních dokladech ta šipka, výběr období a vygeneruje ÚD který jen zkontroluji a zaúčtuji
  • z toho mám předpis do salda závazků nebo pohledávek pro příkaz a napárováni banky

Takto to dělám s každým přiznánim DPH dost dlouho (roky) Dělá to někdo jinak?

Takže jsem to celé nastudoval. Dobrá zpráva je, že to generuje správná čísla.

Bohužel je to celé úplně vadné, používají se tam věci, které už jsou totálně mrtvé a musí se to celé předělat.

Než se tím začnu zabývat, potřeboval bych vědět, jak se řeší taková ta dodatečná a opravná přiznání. Jestli to chápu dobře, tak na to tam není vůbec žádný aparát a dělá se to nějak ručně nebo vůbec, případně se opravuje (přegenerovává?) ten doklad “hlavního” přiznání.

Řešíte účetně ta opravná/dodatečná přiznání vůbec někdo?

1. ta funkce je pro sestavení účetního dokladu, pro přiznání DPH, díky tomuto mechanismu se dá kontrolovat, že po přiznání DPH na účtech 343xxx (vyjma účtu pro odvod DPH) by měl být nulový zůstatek. Nenulový zůstatek v HK znamená problém …
  2. bez toho si nedovedu představit, jak kontrolovat správnost DPH
  3. tím, že to používá staré funkce, tak to funguje relativně dobře, ale čas od času mě to vypočítá odvod DPH o 1,- Kč jinak, než jak je to v přiznání DPH. Je to díky odlišným funkcím a v nich způsobu zaokrouhlování.
  4. V případě, že dělám opravné nebo dodatečné přiznání, tak je celá problematika řešena v přiznání DPH (něco funguje OK, něco je potřeba ručně korigovat), ale tento doklad vždy nechám celý znova přegenerovat. Určitě by to šlo dělat i jinak, třeba dalším účetním dokladem, který zaúčtuje rozdíly, které jdou do dodatečného přiznání, ale tuto složitost jsem nikdy zatím neřešil, mě stačilo tento doklad celý opravit a přegenerovat.

Bezne to nastane pri nesouladu daňového a účetního období a to vždy hledám, které doklady ten zústatek tvoří

Ano, ale já jedu metodiku, že účtuji během jednoho fiskálního období účetní datum=DUZP, takže to opravdu okamžitě vyhodnocuji jako problém. Jenom při přechodu prosinec/leden se mě ro rozjede, ale k 31. lednu se mě to zase srovná na nuly …

NU to je běžné i uvnitř roku, běžně se mi stává, že faktury za účetní období jsou vystaveny dodavatelem po jeho uplynutí a dojdou prokazatelně také až následující. Myslím, že čistě metodiky je jen třeba umožnosti mít přehled, kdy dokladů, které mají jiné daňové období než účetní a to i uvnitř roku