SALTEDGE - BANKA - Napojení na většinu bank v ČR,EU i mimo

Docela zajímavá služba pro napojení v podstatě všech bank v CZ i EU Countries | Czech Republic | Salt Edge

Vypadá to zajímavě, ale není tam ceník, a není tam vůbec popsané, jak to vlastně funguje.

Jestli to chápu dobře, tak to cílí na velké zákazníky jako jsou úvěrové společnosti, pojištovny, FinTech firmy apod.

Možnost, že by se přes to daly stahovat výpisy do Shipardu, je obávám se limitně blízká nule.
Většina těch bank je napojených přes PSD2 a to bude vyžadovat podpisy nějakých smluv a kdoví co ještě.

Firem a řešení, co něco podobného takto nabízí, je víc (jsou i u nás). Vždycky, když to studuju, tak mi vyjde, že to není tak jednoduché, a většinou to nakonec stejně neumí stahovat výpisy.

Možná je na čase otevřít diskusi, jestli ty výpisy mají vůbec smysl a jestli by nešly nahradit seznamem transakcí (což umí většina stávajících bank)…

Pokud by se mohla účtovat banka podle transakcí, tak by to mělo být na nastavení banky. Nemyslím si, že se této myšlence budou ochotni přizpůsobit všichni.

1 Like

Jasně, to není něco, co se dá nějak hromadně zapnout.

Taky není vůbec jasné, jestli ta která banka do těch pohybů dává všechno (třeba poplatky). A není vůbec jisté, jak ty pohyby časově “padají” do výpisů (tj. není žádná jistota, že den z okamžiku pohybu je den na výpise).

Celkově by to vyžadovalo rozsáhlejší průzkum.

Jenom mě tak napadlo, jestli ta fixace účetních na výpis není jenom tradice (něco jako podpis na faktuře). Vůbec netuším, co říká Zákon o účetnictví, případně jiná legislativa.

1 Like

a zeptám se konkrétně KB má API pro stahování transakcí? Pokud ano, tak bych do toho šel.

Kdysi jsem účtoval rok banku v jiném hojně rozšířeném programu, a tam se to účtovalo naopak právě jen jako bankovní transakce, žádné doklady. Takže by to nemělo ničemu vadit.

Výhody, které vidím:

1. úhrady by se mohly párovat v reálném čase, takže saldokonto by bylo zase víc aktuální
  2. ty transakce by šly nakonec “přebalit” hlavičkou dokladu banky, kam by se dalo ukládat i to PDF bankovního výpisu
  3. pokud by se nějaká bankovní transakce nechytla podle filtrů a nastavení a skončila by zaúčtovaná na účtu 311999 nebo 321999, tak by se v reálném čase mohla zobrazovat issue na konrétní platby, ne na celý bankvní doklad s třeba s desítkami řádků transakcí …

Už mne také napadlo, že ten koncept denních výpisů je docela, relikt, ne úplně špatný, ale dáš se vyřešit souhrny za den. Osobně bych třeba již dnes uvítal přímý náhled do zaúčtované transkační historie jako alternativě denních výpisů s hlavičkama. Dnes musím často vejít do celého dlouhého výpisu a tam hledat konkrétní řádek s problémem. Solidní fitry nad dnešními řádky, bez nutnosti hlaviček, to zní docela lákavě.

Tuto funkčnost má Odoo jako jednu z variant jak se na celém světě dostat importu bankovních transakcí, včetně. Pro koncového zákazníka je účet zdarma, a SW firma je nějaký, jak jsi říkal partner.

V Odoo existuje ještě jedna placená verze služby Ponto, a solution of Isabel Group, ale i zde jsou ceny docela v pohodě, pokud by se měly hradit

No podle tohoto https://openbanking.kbcloud.cz/apis/info?name=Account-Direct-Access-API-Sandbox&version=v1&provider=api_cloud@kb.cz@kb5980 ano.

Podle dokumentace na Přímý přístup k účtu | Komerční banka to asi bude dost opruz, ale řešitelné to zjevně je.

No moc se tím účtem zdarma nechlubí, člověk si to musí vygooglovat :slight_smile:

Podle dokumentace to nevypadá špatně, udělat by se to dalo. Otázka je, co se tam skrývá za podmínky, když se budou “párovat” ty konkrétní účty.

Já to asi zkusím vybojovat a nechám si vystavit ten Postsignum účet :slight_smile:

1 Like

U ČS je to asi stejné také bych na toto řešení přispěl

Ahoj toto asi zatím mimo mísu ? Předpokládám, že by to bylo až s NOVÝM SALDEM ?. Můj průzkum mezi účtaři dopadl tak, že nikdo nevidí problém pokud by se účtoval přímo o transakcích bez hlaviček dokladů, i kdy např. mít u posledního denního nebo měsíčního výpisu PDF, které banky jako KB i ČS současně s jejich novým API nabízejí.

Ten princip mít okamžitě zaúčtovanou banku po každém pohybu je skvělý a jediné, kde by to asi víc vadilo jsou ortodoxní účetní kanceláře, kde ta okamžitá frekvence účtování není nyní na stole.

Zřejmě je to také o tom zda by se to projevovalo v saldokontě a předpisech dokladů okamžitě.
Dobrou pobídkou by byla možnost hned nad vyrovnáním:

• Rozúčtovat na více předpisů
  • Vypočítat kurzovní rozdíl
  • a v prohlížeči mít možnost sumace za filtrované záznamy