Shipard na vlastní doméně (vlastní hosting)

V současnosti “žijí” všechny aplikace na doméně shipard.app. V minulosti došlo k několika pokusům rozběhnout jiný shipard na jiné doméně. Nikdy to ale nemělo úspěch a nakonec se to zase zrušilo. Důvody byly různé, ve výsledku se vždycky ukázalo, že to nepřináší nic, co by stálo za ty náklady.

Doba pokročila a většina technických komplikací smizela. Nahazovat nové servery je rychlé a snadné, a i finančně to přestává být bariéra.

Současně se taky začíná myšlenkově usazovat to, co to ten vlastní hosting vlastně je. Původně to bylo hodně komplikované, součástí byla vlastní dokumentace na vlastní doméně, nevědělo se jak zacházet s původními veřejnými fóry v shipardu a byly problémy s doručováním e-mailů do aplikace. Celé se to ještě (napůl technicky) komplikovalo mobilní aplikací.

Jinými slovy, blížíme se k bodu, kdy rozjet vlastní hosting na doméně nase-ucetni-kancelar.app by mohla být otázka cca hodiny. Šlo by to udělat na pár kliknutí, jediná (asi neodstranitelná) komplikace je správné nastavení domény v DNS.

Osobně si myslím, že to je důležitá věc, protože by to mohlo podpořit něco jako podnikání se Shipardem.

Jeden z posledních bodů, který je potřeba dořešit, je kde bude dokumentace. Ta je dneska na doc.shipard.app. Původní myšlenka byla, že v dokumentaci budou části, které uvidí pouze přihlášení uživatelé - proto bylo nutné, aby to bylo na stejné doméně (druhého řádu, tj. shipard.app), jako aplikace.
Přihlašování se nakonec ukázalo jako zbytečné, už k tomu není žádný důvod.
Jedno z řešení je přesunout dokumentaci na doc.shipard.org. Dalo by se tím najevo, je to je cosi “společného” a nikdo by neměl pocit, že v podstatě odkazuje uživatele na hosting někoho jiného.

S dokumentací souvisí něco jako “prezentace” Shipardu. Dneska nic takového není - kromě pár stránek na shipard.cz. Tohle je složitý problém, který má spoustu souvislostí s nějakým budoucím směřováním Shipardu (a s tím, co to vlastně Shipard je).
Asi dobrým řešením pro začátek by bylo udělat v dokumentaci sekci typu Představení a tam udělat úvod do toho, co to všechno umí. Další možností je dát to rovnou na doménu shipard.org a udělat z ní něco jako komunitní home page (v podstatě tak oddělit systém Shipard od firmy Shipard).

Je mi jasné, že v současnosti tato věc v podstatě není aktuální. Na druhou stranu si myslím, že je možná jedna z nejdůležitějších.

To, co bych potřeboval probrat urgentně, je ta dokumentace.

1 Like

To vypadá jako krok správným směrem. Nejsem si jistý zda se tîm případně řeší i potřeby a požadavky potenciálních klientů mít vše nainstalované u sebe a mít emaily pro sekce a odesílání typu agenda@firma.cz. Tak nějak jsem si vyložil úvod.

Add Dokumentace) Navrhoval jsem, že bych Aničce mohl pomoc tak, že si se mnou uďělá pracovní záznam Hangoutu, se jeden bude ptát a druhý odpovídat jako na webináři, klidně by to mohla ke stejné věci nezávisle udělat i s Liborem, Valdou, Alicí, Nadou a Tebou Tím by do popisovaného tématu získala lepší i odborný vhled.

Přiznán, že když sám udělám video, jako one mann Show i s 10-ti scénáři se na to sám nemůžu dívat a je to nudné. Pokud by o to byl zájem dejte vědět.

Už jsem parkrát navrhoval, něco jako soustavnou prezentaci na linkedin, facebooku. U obecných účetních témat, které popisuji na svém profilu se snažím většinou SHIPARD zmínit, ale nejsem si jistý zda k tomu mám mandát, nejsem ani oficiální součást týmu (to si ani nevynucuji) a všichni kolem to využívají i u produktů, které nesahají SHIPARDu po kotníky a díky tomu jsou viditelní a to že jim to obchodně funguje je docela zřejmé už jen počtu vývojářů a konzultantů, kteří na webinářích prezentují.

Souhlas. Shipard.org jako komunitní home page je dobrý nápad. Z toho logicky vyplývá, že tamtéž budou dokumentace, prezentace Shipardu, coby komunitního projektu a prezentace “podnikání s Shipardem”, tedy prezentace, po které volám již velmi dlouho, co to ten Shipard vlastně umí (třeba formou krátkých videí) - Výkupna, ZUŠka, Recepce na T.G.M., správa sítí na T.G.M., účtárna Za bukem, Montessori Zlín, Jídelna Chrást atd. atd. Tedy jakési souhrnné zpravodajství, které podporuje a udržuje kruh podnikání s Shipardem.
Samostatná kapitola, která by se tam také měla objevit je Nastavení Shipardu - Jak udržovat správně nastavený Shipard v návaznosti na vývojových verzích. Jakýsi guide na cestě spokojeného zákazníka, později včetně videí, co Shipard zrychlil, zlepšil, zjednodušil, tedy zjednodušeně, “proč se ho nikdy nevzdám”.

1 Like