Účetní doklad pro Přiznání DPH

Pokračování diskuze z Průvodce Přiznání DPH - používá se to?:

V současnosti se ten doklad dělá “proti” Období DPH. Není tam žádná návaznost na Registraci DPH nebo na Přiznání DPH - je to svázané opravdu pouze tím obdobím.
To se musí změnit, protože v případě více DIČ nebo OSS to prostě nedostačuje.

Otázka je, jak to udělat:

1. Šlo by to navázat na Přiznání - tj. v případě více Podání by se ten doklad musel vždy přegenerovat. Je to jednoduché a pochopitelné řešení - nevýhodou ale je, jak v komplikovaných situacích řešit závazek/pohledávku. Asi by to při změně částky nějak zafungovalo, ale takový saldokontní případ bude potom mírně matoucí.
  2. Šlo by to vázat na podání - tj. každé podání by mělo svůj účetní doklad. Výhodou by bylo čitelné saldokonto (teoreticky), ale nejsem si moc jistý jak by vypadalo zaúčtování:
    • V případě opravného příznání by se musel odúčtovat předchozí doklad a přidat řádky nového zaúčtování.
    • U dodatečného přiznání by asi šlo účtovat jen o rozdílech. I když to by šlo i u toho opravného.
    • Nejsem si ani jistý tím saldokontem - nevím, jestli u těch následných podání vzniká nový saldokontní případ, nebo jestli je to pořád jeden a ten samý.

Chtělo by to dospět k nějaké vhodné metodice. Nemám na to jasný názor…

Já bych to vázal na přiznání viz bod 1), podle mě není potřeba, když se udělá nové podání, které opravuje to předchozí, aby to generovalo nový saldokontní zápis. Prostě se udělá přegenerování účetního dokladi a opraví částku, která byla vygenerovaná dřív. Tím vznikne nějaký rozdíl mezi předchozím závazkem a úhradou a to bude ta částka, která se má doplatit. Mě to připadá velice jasné a přehledné.

Já si myslím to samé - účtovat každé podání zvlášť by byla pro uživatele komplikace, která by v důsledku nic mic nepřinesla.

Jenom technicky: aby to sedělo na Přiznání, tak se ta čísla berou z řádků Přiznání (respektive Podání - každé má své řádky, aby šla dělat ta následná/opravná podání) - ne z Dokladů.
Takže bych to udělal tak, že se bude účtovat poslední platné podání. Časem by ten detail šel obohatit o nějakou kontrolu, jestli to sedí…