Účtování školské právnické osoby - závěrka roku

Chtěl bych se zeptat: účtuji školskou právnickou osobu. Nemám veskrze žádné problémy, jediné čemu nerozumím, tak když jsem přebral po bývalé účetní hlavní knihu, tak tam nebyl žádný hosp. výsledek min. let a ve výsledovce posledního roku se jí rovnaly náklady a výnosy. Když jsem se ptal, jak je to možné, tak mě bylo jen sděleno, že se jedná o neziskovou organizaci a tudíž nesmí vytvářet zisk. Není mě však jasné, jakou účetní operací nebo metodikou se toho dosahuje …

Nada rikala, že zisk mohou vykazovat jen je do vyše myslim 300 tis osvobozem od DP. Co je navíc bežně zdaní

Toto co píšeš je pravidlo pro neziskové společnosti typu zapsaný spolek. Ale toto je školská právnická osoba zapsaná na ministerstvu školství a je ve školském rejstříku. Ani nepodávají daňové přiznání.

Nu MŠ Daisy je také ŠPO a Nada to má s MŠMT nějak vydiskutované. Já na to odborník nejsem ale pamatuji, že zakladateská smlouva to nějak řeší. Pokud ještě nemáš vyřešeno zkus v pondělí Naďu přímo

Takže je to Karle celé jak píšeš dříve. Jediné co mě zaráželo, že paní mě předávala hlavní knihu, kde měla na halíř vyrovnané náklady a výnosy a neměla vůbec žádné hosp. výsledky minulých let. Dnes mě odpověděla, že to byla čistě náhoda. To je ale podle mě náhoda stejná, jako když vyhraješ ve Sportce :slight_smile:

Ještě se ale zeptám, z hlediska daní u neziskovek, tak nemusíš danit do 300 tis. Kč zisku, pokud se jedná o hlavní činnost neziskovky. Tento zisk by se měl převést na rezervní fond a tento použít / rozpustit do jednoho roku, jinak by se to údajně mělo zdanit …