Úvodní poznámky k novým zásobám

Současná podoba zásob je silně primitivní a nevyhovující. Hlavní cíle “nových” zásob jsou:

 1. Účtování metedou “A”
 2. Opuštění metody “B” (buď úplné odstranění, případně nějaký kompromis s účtováním příjemek a výdejek na podrozvaze)
 3. Podpora doprovodných nákladů
 4. Možnost zadávat sklad na řádku dokladu u “obchodních” dokladů typu faktura přijatá / vydaná
 5. Podpora nastavení “toku” dokladů ohledně zásob (výdejka → faktura vydaná, dořešení mechnismus přímého prodeje zásob fakturou / prodejkou)
 6. Zvážit případnou podporu sériových čísel s šarží
 7. Zamyslet se dopředu nad “stínovým” neúčetním pohybem zásob (u většího množství skladů typu výdejny e-shopu nedělat při převozu zboží příjemky / výdejky)
 8. Konsignační sklady
 9. V souvislosti s metodou “A” zavést něco jako měsíční závěrky (podobné zamykání období jako u daňových dokladů)

Základní věc k dořešení je současná podoba výdejek a příjemek, které umí pouze nakupovat a prodávat zásoby a vůbec neřeší “okrajové” formy příjmu a výdeje (výdej do majetku, manka, vlastní výroba atd.). Na toto téma proběhlo mnoho debat a výsledkem je:

 • Upravit Pohyby na řádku dokladu: Prodej / Nákup zásob přejmenovat na Pohyb zásob a doplnit pohyby nutné pro doprovodné náklady.
 • Vlastní charakter pohybu zásoby (prodej, aktivace, příjem hotových výrobků atd.) řešit Druhem dokladu. to v praxi znamená, že jedna výdejka / příjemka bude řešit pouze jeden druh manipulace se zásobami (nepůjde kombinovat např. prodej a výdej do majetku).

Asi by nebylo špatné mít uživatelsky definované pohyby (číselník), které by měly technologický typ, ale vlastní možnost účtování včetně třeba účtování změny a stavu rozpracovanosti (V okruhu nedokončená výroba)

Umožnit uživatelský čiselník pohybú s technologickým typem