Uzavření dokladu s nesmyslným datumem

Pokud se člověk překlepne v účetním datumu, nebo datumu DUZP (občas se to stane) a napíše třeba omylem rok 2029, tak se doklad stejně podaří uzavřít. Nyní probíhá kontrola na uzavřené období, ale neprobíhá kontrola, jestli takové období vůbec existuje. Podle mě by bylo vhodné takovou kontrolu provádět…

1 Like

Nejčastejší chyby datumů jsou na přelomu roku. Už jsme to řešili vícekrát, že by bylo řešením mít něco jako pracovní datum pro dnes idealně při prihlášení nebo možnost na nějakou klávesu jako je nyní “.” Pro zapamatování nad konkrétním antidatovaným datumem

a) pracovní datum, pokud účtuji do více “roků” současně, tak mě nic nepřinese (pořád bych jej musel přepínat a výsledek bude stejný)

b) pracovní datum by bylo fajn, kdybych si mohl přepnout na třeba rok 2019, protože dlouhodobě dělám zpětně účetnictví ve starém období. Tady by potom bylo fajn, kdyby mě to hlídalo, že neúčtuji mimo toto období. Zároveň by bylo fajn, kdyby mohl v inputu datumu zadat např. 3112 a mě by to vyplnilo datum na 31.12.2019 (podle pracovního datumu), místo aktuálního 31.12.2021. Prostě pracovní datum by bylo fajn, když se pracuje dlouhodobě v nějakém starém období

c) na překlepy datumů při přechodu roků je potřeba aparát, kdy půjde znovu doklad otevřít do stavu, aby se mu mohlo změnit přidělené číslo dokladu (také by možné nebyla špatná automatická kontrola, jestli doklad náhodou není se špatným datumem v číselné řadě, která je pro jiné období)

d) já jsem tento přípěvek napsal z toho důvodu, že kontrola při uzavření dokladu na naprosto nevalidní datum by měla fungovat, protože to je lehce odkontolovatelné

Add a) podobně jako add b) jen uvnitř roku

Jinak vše OK a myslím, že to vše spolu souvisí včetně návazností na další datumy na dokladu třeba v kontextu způsobu platby:

• když hotově ideálně změnit první datum a ostatní tři dát nejčastěji stejně

• podobně platba kartou